Mācību filmas

Mācību filmas. Dabaszinības 10.,11. un 12. klase

Viedie materiāli
Filma veidota sadarbība ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu, izmantojama tematā „Materiālu veidi un īpašības”. Palīdzēs skolēniem papildināt priekšstatu par viedajiem materiāliem, to īpašībām un izmantošanu.

Aerodinamika
Filma samantojama tematu „Šķidrumi dabā un tehnikā” un „Gāzes dabā un tehnikā” apgūšanā, palīdzēs skolēniem papildināt priekšstatus par hidrodinamikas un aerodinamikas likumiem. Filmā iekļauti fragmenti par klubu „Aerodium”.

Šķidrumu augstums kapilārā atkarībā no kapilāra diametra. Šķidruma uzsūkšanās auga stumbrā. Šķidruma uzsūkšanās papīra salvetē.
Filma samantojama tematu „Šķidrumi dabā un tehnikā” apgūšanā, palīdzēs skolēniem papildināt priekšstatus par kapilaritātes procesu dabā un ikdienā.

Skolas teleskops
Filma izmantojama tematu „Pasaule ap mums un tās pētīšana” un „Visuma uzbūve un pētniecība” apgūšanā. Filmā stāstīts par teleskopa Meade ETX-90 sagatavošanu darbam, datorvadības iestatīšanu un teleskopa izmantošanu, kā darboties ar skolas teleskopu.

Skolotājs pēc saviem ieskatiem var izmantot arī pārējās DVD iekļautās filmas.

DVD Dabaszinātnes un matemātika 10.- 12.klase. Mācību filmas (1)

Iekļautas 5 filmas:
„Kā top zāles?” A/s Grindeks,
„Stikla ražošana” A/s Grīziņkalns,
„Atkritumu pārstrāde” SIA Getliņi EKO,
„Gāzu izmantošana” AGA SIA,
„Viedie materiāli” Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts. 

DVD Dabaszinātnes un matemātika 10.- 12.klase. Mācību filmas (2)

Iekļautas 3 filmas:
„Trīsdimensiju printeris” Studija 3D,
„Dzeramā ūdens attīrīšana” Rīgas Ūdens attīrīšanas stacija „Daugava”,
„Elektronikas ražošana” A/s SAF Tehnika.

DVD Dabaszinātnes un matemātika 10.- 12.klase. Mācību filmas (3)

Iekļautas 13 filmas:
„Bīstamo atkritumu uzglabāšana un pārstrāde”,
„Aerodinamika”,
„Bioindikācija”,
„Šķidrumu augstums kapilārā atkarībā no kapilāra diametra”,
„Šķidruma uzsūkšanās auga stumbrā”, 
„Šķidruma uzsūkšanās papīra salvetē”,
„Mikroorganismu audzēšana”,
„DNS izdalīšana”,
„Skolas teleskops”,
„Demonstrējumi ar osciloskopu”,
„Skenējošās zondes mikroskopija”,
„Mikroskopi”,
„Elektrodrošība”.

DVD Dabaszinātnes un matemātika 10.- 12.klase. Mācību filmas (4)

Iekļautas 5 filmas:
„Lāzers mēra mikropasauli” Vājo magnētisko lauku mērīšana (Mārcis Auziņš, Dr.habil.Phys.),
„Irbenes radioteleskops” Kosmosa pētījumi (Juris Žagars, Dr.Phys.),
„Tamborētā plakne” Hiperboliskās ģeometrijas modeļi (Daina Taimiņa, Dr.habil.math.),
„Gēnu datu bāze” Gēnu datu bāze Latvijā (Jānis Kloviņš, Dr.biol.; Aija Linē, Dr.biol.),
„Kvantu datori” (Rūsiņš Mārtiņš Freivalds, Dr.habil.math.; Andris Ambainis, Dr.sc.comp.)

Filmu demonstrēšanai nepieciešams dators ar DVD lasīšanas iekārtu vai DVD atskaņotājs un DVD filmu skatīšanai piemērota lietotne, piemēram, Windows Media Player.

TV raidījumu fragmenti

Projekta ietvaros izstrādātajā DVD iekļauts skolotājiem adresēti TV raidījumu fragmenti, kas sakārtoti atbilstoši 10., 11., un 12. klases dabaszinību tematu saturam. 5 – 30 minūšu sižetos attēloti ar dabas zinātnēm saistīti procesi, likumsakarības, jaunāko tehnoloģiju izmantošana pētniecībā, kā arī dabas aizsardzības jautājumi, jautājumi par modernām tehnoloģijām.
Filmu saturs pielāgots dabaszinātņu priekšmetu mācību standartiem.
Filmu demonstrēšanai nepieciešams dators ar DVD lasīšanas iekārtu vai DVD atskaņotājs un DVD filmu skatīšanai piemērota lietotne, piemēram, Windows Media Player.

10. klasei tematā „Pasaule ap mums un tās pētīšana” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Zinātnieku ietekme uz mūsu dzīvi nākotnē” – atziņas par to, ka nepieciešams tuvināt zinātniekus un sabiedrību; „ES zinātniskajā laboratorijā Itālijā” – par Saules enerģijas izmantošanas iespējām, saules bateriju darbības principu un mūsdienīgo saules bateriju izmantošanas iespējām. 


Tematā „Atoma uzbūve. Radioaktivitāte. Vielas uzbūve” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Nanotehnoloģijas” – par nanovadu audzēšanu un to īpašībām; „Antimatērija, kvarki un superstīgas” – par vielas uzbūves dziļāko līmeni – kvarkiem un to iespējamām sastāvdaļām. 

Tematā „Neorganiskās un organiskās vielas un to pārvērtības” izmantojams TV raidījuma fragments „Augu eļļas – naftas produktu aizstājēji” – par biodegvielas iegūšanu, pārtikas eļļas pārstrādi biodegvielā. 
Tematā „Materiālu veidi un īpašības” izmantojams TV raidījuma fragments „Ķermeņa rezerves daļas” – par jaunām medicīniskām tehnoloģijām, kuras izmanto dažādu cilvēka ķermeņa daļu aizstāšanai.

11. klasei tematā „Cietu ķermeņu kustība un mijiedarbība” izmantojams TV raidījuma fragments „Drošais ceļš” – par satiksmes drošību.

Tematā „Gāzes dabā un tehnikā” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Kalnu slimība” – par kalnu slimību – vēsturiskie fakti, pazīmes, aklimatizācija augstkalnu apstākļos. Intervija ar augstkalnu kāpējiem Ati un Līgu Plakaniem; „Kalnieši” – par augstkalnu iedzīvotāju atšķirībām; „Putni” – par putnu spēju uzturēties lielā augstumā; „Alternatīvā enerģija. Ūdeņradis” – par enerģijas ieguvi no ūdeņraža un izmantošanu transporta līdzekļos un elektroenerģijas ražošanai.

Tematā „Vides faktoru ietekme uz cilvēka organismu” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Skaņas piesārņojums” – par skaņas piesārņojumu, tā avotiem, ietekmi uz organismu un aizsardzības iespējām; „Vēzis” – par vēža šūnu rašanos, to apkarošanu, Latvijā radītajiem pretvēža preparātiem, to efektivitāti.

Tematā „Organismi un vide” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts” – par aizsargājamo dabas teritoriju nozīmi sugu daudzveidības saglabāšanā un sabiedrības izglītošanā; „Ķemeru dabas parks” – par aizsargājamo dabas teritoriju nozīmi sugu daudzveidības saglabāšanā un sabiedrības izglītošanā; „Latvijas dīķa fauna” – par dīķa ekosistēmu un organismu pielāgotību šai dzīves videi; „Baltais āmulis” – par balto āmuli ilustrējot sugu attiecību veidu – parazītismu.

12. klasei tematā „Visuma uzbūve un pētniecība” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Gravitācija. Antigravitācija” – par gravitācijas darbību un zinātnieku cerībām atklāt antigravitāciju; „Ceļojums uz Mēnesi” – 20. gadsimta sākuma mēmā filma par ceļojumu uz Mēnesi; „Kāpēc jālido? Marss” – saruna ar Dr. hab. fiz. Juri Žagaru un Dr. ped. Ilgoni Vilku par iespējām nākotnē dzīvot uz Mēness un Marsa; „Pulsāri” – par periodisku radiostarojuma avotu – pulsāru izpētes iespējām ar radioteleskopiem.

Tematā „Evolūcija un ģenētika” izmantojams TV raidījuma fragments „Ģenētiski modificētā pārtika” – par ģenētiski modificētas pārtiku, ko iegūst ar gēnu inženierijas metodēm; „Evolūcija” – par moderno tehnoloģiju nozīmi evolūcijas procesu pētīšanā; „Dzīvības izcelšanās” – par dzīvības izcelšanās teorijām.

Tematā „Enerģija dabā un tehnikā” izmantojami TV raidījuma fragmenti „Ūdens viļņu enerģija” – par viļņu enerģijas izmantošanas iespējām enerģētikā; „Zemes termālā enerģija” – par ģeotermālās enerģijas izmantošanas iespējām enerģētikā; „Lauksaimniecības blakusproduktu izmantošana elektroenerģijas ražošanā” – par meža darbu blakusproduktu, labības salmu, griķu, auzu, rapšu pārpalikumu izmantošana enerģijas ieguvē; „Kodolenerģija” – par kodoltermisko sintēzi, tās izmantošanu nākotnes enerģētikā. Aplūkots arī Latvijas zinātnieku ieguldījums kodolsintēzes pētījumos.

Tematā „Pasaules fundamentālās mijiedarbības” izmantojams TV raidījuma fragments „Alberts Einšteins” – par Alberta Einšteina dzīvi un atklājumiem, sākot ar skolas gadiem un beidzot ar ietekmi uz atombumbas radīšanu.