
Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Starpnozaru izglītības inovāciju centrs (LU ETZF SIIC) aicina dabaszinātņu un matemātikas jomu skolotājus piedalīties publiskā lekcijā "Ilgtspējīga lauksaimniecība un jauni pārtikas veidi".
Lisabonas Universitātes profesoru Luis Goulao un Anabela Raymundo lekcija "Ilgtspējīga lauksaimniecība un jauni pārtikas veidi" notiks 2025. gada 30. aprīlī, no plkst. 12:00 līdz 13:00 Zoom platformā.
Saite darbam: https://videoconf-colibri.zoom.us/j/92457143941
Lekciju anotācijas:
Ilgtspējīga lauksaimniecība.
Ilgtspējīgai lauksaimniecībai ir jāsabalansē stratēģijas, lai apmierinātu pieaugošo globālo pieprasījumu pēc [veselīgas] pārtikas, ar prioritāti saglabāt vidi. Šajā lekcijā tiks apskatīta ilgtspējas koncepcijas integrēšana pārtikas nodrošināšanā, apspriežot ietekmi, ko rada ekoloģiskās noturības integrēšana, lai nodrošinātu ilgtermiņa rezultātus. Ilgtspējīgas intensifikācijas jēdziens tiek aplūkots kā divējāds veids, kā palielināt lauksaimniecības ražīgumu, vienlaikus garantējot vides ilgtspēju un veicinot teritoriālo iekļaušanos, uzsverot precīzās lauksaimniecības, agroekoloģijas un biotehnoloģijas lomu šī mērķu sasniegšanā.
Jaunas pārtikas formas.
Pasaules iedzīvotāju skaita straujais pieaugums ir acīmredzams, un pētījumi liecina, ka līdz 2025. gada beigām uz planētas dzīvos vairāk nekā deviņi miljardi cilvēku. Tradicionālās lauksaimniecības sistēmas nespēs apmierināt šīs vajadzības. Trūkst ūdens, aramzemes un bioloģiskās daudzveidības. Olbaltumvielu trūkums jau ir realitāte, un pasaulē ir izstrādāti vairāki projekti, lai noteiktu alternatīvus olbaltumvielu avotus, kas ir sabalansēti no uzturvērtības viedokļa, lēti un daudzpusīgi izmantojami. Šajā lekcijā tiks uzsvērta pākšaugu, aļģu, mikoproteīnu un no šūnu lauksaimniecības iegūtu olbaltumvielu izmantošana.
Darba valoda: angļu
Publiskā lekcija tiek rīkota Erasmus+ programmas projekta "acaSTEMy - transnacionālas STEM skolotāju akadēmijas" ietvaros. Šī projektā ietvaros LU ETZF SIIC sadarbojas ar partneruniversitātēm Igaunijā, Somijā, Vācijā, Ungārijā, Turcijā, Horvātijā un Portugālē.