|
Elektrisko slēgumu lietojums
Ieteikumi skolotājam
Slēdzot elektriskās ķēdes, pastāv iespēja kļūdīties un sabojāt ierīces, tāpēc ir jāuzsver, ka skolēniem precīzi jāievēro instrukcijas un skolotāja norādījumi, turklāt ar ierīcēm jāstrādā ļoti rūpīgi.
Svarīgi ir iemācīt elektrisko slēgumu saslēgšanas kultūru, t. i., pēc dotas shēmas slēgums parasti ir jāsāk veidot no sprieguma avota pozitīvā pola pulksteņa rādītāju kustības virzienā. Vispirms saslēdz ierīces, kas veido virkni, un tikai pēc tam pievieno paralēlos posmus, piemēram, voltmetru. Jāraugās, lai uz galda nepaliktu vadi, kuriem viens gals ir pievienots slēgumam, bet otrs gals nav nekur pieslēgts. Visas izmaiņas slēgumā drīkst veikt tikai tad, kad slēdzis ir atslēgts.
Skolēnam jāzina un jāievēro, ka, pirms elektrisko ķēdi noslēgt ar slēdzi, tā obligāti jāparāda skolotājam. Elektrisko slēgumu veidošanas principus skolēni var apgūt, izmantojot spēli „Elektriķi”.
Risinot uzdevumus par paralēlo slēgumu, nav jārēķina uzdevumi par paralēlā slēguma kopējo pretestību (formula 1/R=1/R1+1/R2), bet tā vietā eksperimentāli jāpārliecinās, ka, saslēdzot divus vadītājus paralēli, kopējā pretestība samazinās (salīdzinājumā ar katra vadītāja pretestību), bet saslēdzot šos vadītājus virknē – kopējā pretestība palielinās. |
|