Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projekta “Inovatīvi risinājumi kombinētās mācīšanās ieviešanai mācību procesa digitālās transformācijas kontekstā” ietvaros uzsākam video sēriju- padomi gan vecākiem, gan skolotājiem

  •  Skaties pirmo video un lasi ekspertes Ildzes Čakānes padomu par to, kā saskaitīšanu matemātikā padarīt efektīvu sākumskolas vecuma bērniem.

“Mācot saskaitīt, ir būtiski bērnam lūgt stāstīt, kā viņš domā - “domāt skaļi”. Un saprast, kādu saskaitīšanas paņēmienu viņš lieto, lai atrisinātu kādu izteiksmi. Un nevajadzētu apstāties pie primitīviem saskaitīšanas paņēmieniem, bet lēnām vedināt bērnu līdz efektīvākiem. To var darīt, modelējot savu domāšanu, pašam "skaļi domājot" vai tieši mācot. Video redzams kā māsa māca. 

Visbiežāk, sākot apgūt saskatīšanas prasmes, saskaitot divas objektu kopas, bērni sāk skaitīt no viens, lai gan ir zināms, cik liels katrs saskaitāmais (tas, kā to no sākuma dara brālis). Pie šāda paņēmiena nevajadzētu apstāties. Pirmais ārkārtīgi nozīmīgais solis ir apgūt šo “skaitīt uz priekšu no noteikta skaitļa” saskaitīšanas paņēmienu.

Lai to varētu apgūt, vispirms ir jāapgūst prasme skaitīt uz priekšu no jebkura skaitļa (arī atpakaļ, kas noderēs mācoties atņemt). Tas nozīmē brīvi pārzināt skaitļu secību, piemēram, kas seko pēc 3, pirms 4 utt. Aicināt skaitīt uz priekšu no 5, no 8, no 2. Šeit jātiek pāri tādai praksei, kad bērns klusiņām vai galvā tāpat sāk skaitīt no 1 un tad skaļi tikai no prasītā. Tas ir līdzīgi kā daudziem arī pieaugušajiem alfabēts - lai zinātu, kas seko pēc f, es sāku no a.

Kad bērns prot skaitīt no prasīta skaitļa, varam izspēlēt saskaitīšanas situācijas ar objektiem, kā to video demonstrē māsa un brālis. Vienu, jau zināmo saskaitāmo aizsedzot, lai nav iespēja atkal skaitīt no viens, bet turpināt no zināmā skaitļa uz priekšu. Kad bērns ir sapratis, kā tas darbojas, un izpēlējis vairākkārt (vēlams arī atkārtot ar dažu dienu intervālu, lai prasmi nostiprinātu). Tad virzāmies uz šī paņēmiena lietošanu bez objektiem, skaitot uz priekšu prātā. Piemēram, skaļi domāju par to, cik ir 5 + 4: “Tā man ir pieci, skaitīšu uz priekšu 4. Seši, septiņi, astoņi, deviņi. Tātad 5 + 4 = 9.” 

Īsumā, soļi uz paņēmiena apguvi:
- Skaita, sākot no noteikta skaitļa (“Skaiti uz priekšu no 4!”)
- Saskaita objektus, pirmo saskaitāmo aizsedzot (kā demonstrēts video).
- Saskaita prātā (“5 + 4 ir 6, 7, 8, 9, tas ir vienāds ar 9”).”

 
  • Skaties otro video un lasi ekspertes Ildzes Čakānes padomu par to, kā saskaitīšanu matemātikā padarīt efektīvu sākumskolas vecuma bērniem.

"Šis ir paņēmiens, ko nepieciešams apgūt katram, jo līdzīgu ideju var lietot arī saskaitot lielākus skaitļus. Šis ir universāls un vērtīgs paņēmiens, kura izpratnei un praktizēšanai vērts ieguldīt laiku. Kā priekšdarbs šim ir nepieciešamība ļoti brīvi pārvaldīt skaitļa 10 sastāvu, t.i., zināt visus skaitļu pārus, kuru summa ir 10. Kā lielisks rīks gan 10 sastāva apguvei, gan paņēmiena “veidot 10” vizualizēšanai ir 10 rāmis, kas arī redzams video. “10 rāmī” atliekot skaitļus, var uzskatāmi redzēt, cik pietrūkst līdz desmit. Var izmantot arī citus priekšmetiskas darbības rīkus, kur tas labi ieraugāms. 

Piemēram, aplūkosim, kā saskaitīt 7+5. Vispirms atliekam septiņi “10 rāmī”, ieraugām, ka līdz 10 vēl pietrūkst 3, tas nozīmē, ka no pieci paņemam 3 (tā, lai izveidojas 10), un pāri paliek 2. Un 10 un 2 saskaitīt ir vienkāršāk! Arī šo paņēmienu apgūstot, vispirms to izprotam praktiski, pašam liekot ar priekšmetiem. Tad to skaidrojam vārdiski, un tad jau mēģinām ideju atainot uz papīra. Ar laiku mēģinām darbības veikt prātā, lai neiestrēgtu un “nekļūtu atkarīgi” no rīkiem.  

Paņēmiena apguves soļi:
- Veic saskaitīšanu ar priekšmetiskas darbības rīkiem – “10 rāmi” vai citiem, kuros uzskatāmi redzams desmits, skaidrojot, kā veic saskaitīšanu, izmantojot paņēmienu “veido 10”. 
- Veic saskaitīšanu, ideju fiksējot rakstiski uz tāfelītes, papīra vai citur. 
- Veic saskaitīšanu prātā." 

  • Skaties  trešo video un lasi ekspertes Ildzes Čakānes padomu par to, kā saskaitīšanu matemātikā padarīt efektīvu sākumskolas vecuma bērniem.

“Kad bērns iemācījies to, ka mainot saskaitāmos vietām, summa nemainās, ir vērtīgi ieraudzīt situācijas, kad to izmantot. Ērtāk un ātrāk saskaitīt var, pieskaitot lielākam saskaitāmajam mazāko. Piemēram, ja jāsaskaita 4+7, iespējams, ērtāk pieskaitīt pie septiņi četri. Taču, ja skolēns zibenīgi zina, ka 4+6 ir 10, tad viņam ērtāk ir palikt pie dotās secības. Ir svarīgi uzklausīt bērna domu gaitu! Neraugoties uz skolēna preferencēm, visiem ir būtiski zināt, ka šāda iespēja ir, un sarunāties par to, kad to lietot.”
Skaties video arī par to, kā varam ieraudzīt pārvietojamības īpašību šeit

   

Dalīties