C
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Z
Cilvēka genoma projekts
Cilvēka genoma projekts – realizēts no 1998. līdz 2003. gadam, kurā tika iesaistīti 20 zinātniskie centri visā pasaulē. Projekta rezultātā izpētīta cilvēka DNS nukleotīdu secība, kas, iespējams, ļaus nākotnē ārstēt ģenētiskas slimības, kā arī informēt veselības aprūpes organizētājus Latvijā par to slimnieku vai slimības riskam pakļauto indivīdu skaitu.
Citokinēze
Citokinēze – citoplazmas pārdalīšanās divās daļās, kas notiek pēc mitozes. Citokinēzes rezultātā izveidojas divas meitšūnas.
Cietie saistaudi
Cietie saistaudi ir kaulaudi, kas balsta un aizsargā iekšējos orgānus un kopā ar muskuļiem nodrošina ķermeņa pārvietošanos. To šūnstarpu viela satur kalcija u. c. sāļus un ir cieta.
13. att. Cietie saistaudi
|
14. att. Cietie saistaudi
|
Citoloģija
Citoloģija (gr. kytos – dobums) ir zinātne par šūnu uzbūvi.
Citoplazma
Citoplazma – šūnas „ķermenis”, kas sastāv no šķidras iekšējās vides un organoīdiem un nodrošina vielmaiņu šūnā un mijiedarbību starp organoīdiem.
15. att. Citoplazma.
Citoskelets
Citoskelets – eikariotu šūnās mikrocaurulītes (diam. 10 – 24 nm) un tievu olbaltumvielu pavedienu tīkls (5 – 7 nm), kas nodrošina šūnu formu, iekššūnu transportu, veido šūnas balsta sistēmu.
16. att. Citoskelets.
Centrosoma
Centrosoma – atrodama dzīvnieku šūnās, sastāv no 2 centriolām. Šūnu dalīšanās laikā veido dalīšanās vārpstas pavedienus, kas sadala hromatīdas starp meitšūnām.
17. att. Centrosoma.